CLIP Intermodal powiększa flotę własnych wagonów

4 marca 2020

CLIP Intermodal odebrał pierwsza partię wagonów kieszeniowych typu T3000e (zobacz Kartę wagonu). Do Swarzędza przybyło pierwszych 16  z zamówionych 92 wagonów kieszeniowych.


Wagony zostaną włączone do istniejących połączeń intermodalnych na których Clip Intermodal jest operatorem – do Duisburga, Luksemburga, do istniejących połączeniach krajowych, jak również do planowanych nowych połączeń z południową Europą (zobacz połączenia).


Dzięki wagonom kieszeniowym możliwy jest przewóz intermodalnych naczep drogowych co pozwoli na znaczące obniżenie ilości samochodów ciężarowych na drogach oraz na ograniczenie emisji CO2. W ten właśnie sposób realizujemy hasło „tiry na tory”. Szacujemy, że w przypadku samego połączenia z Luksemburgiem zredukujemy emisję dwutlenku węgla o około 20.000 ton rocznie.

Marcin Żurowski, Dyrektor Terminala Intermodalnego CLIP:

Wagony kieszeniowe uzupełnią istniejącą flotę wagonową Clip Intermodal. Obecnie w użytkowaniu posiadamy 180 wagonów podkontenerowych 80’, jak również 60 sztuk wagonów podkontenerowych 90’. Wprowadzenie wagonów kieszeniowych pozwala na pełną optymalizację składów wagonowych na poszczególnych połączeniach i przystosowywanie się do wymagań klientów. W rezultacie otrzymujemy bardzo efektywny ekonomicznie produkt ekologiczny, który jest odpowiedzią na rosnące wymagania rynku przewozów intermodalnych.

Muszę tutaj wspomnieć, że projekt zakupu wagonów kieszeniowych jest częścią projektu rozbudowy całego Centrum Logistycznego CLIP w Swarzędzu o bardzo nowoczesna infrastrukturę do przeładunku jednostek intermodalnych. W ramach tego projektu zostaną zakupione 3 suwnice RMG o rozpiętości ok 100 m, 2 suwnice RTG. Zostanie rozbudowana także infrastruktura kolejowa o kolejne tory do przeładunku pociągów, powstanie też nowa bocznica szlakowa i nowa powierzchnia składowania kontenerów. Po rozbudowie pojemność terminala intermodalnego wzrośnie z obecnych 4.500 TEU do ok 10.000 TEU. Centrum Logistyczne Clip będzie obsługiwało ok. 20 pociągów intermodalnych dziennie. Jestem przekonany, że w najbliższych kilku latach będziemy mogli pochwalić się przeładunkami na poziomie 700.000 TEU rocznie.

Więcej nowości

INNE AKTUALNOŚCI